mój gedit - świetny edytor dla programisty


Gedit to znany dobrze wszystkim domyślny edytor Gnome. Wielu użytkowników pomija zupełnie go błędnie kojarząc jako odpowiednik Windowsowego notatnika i wątpi w jego możliwości. Na pierwszy rzut oka wygląda, że tak naprawdę jest. Pozory jednak mylą. Gedit to wyśmienity edytor dla programisty, który do zaoferowania ma naprawdę wiele.

Zacznijmy od instalacji dodatkowych rozszerzeń poleceniem:
sudo apt-get update
sudo apt-get install gedit-plugins

Uruchamiamy aplikację, nic się nie zmieniło :(
Do dzieła, pierwszym krokiem będzie przeglądnięcie standardowych opcji gedita.
Edycja -- Preferencje i kolejno zaznaczamy:
'Wyświetlanie' dla: Numery wierszy,
'Wyróżnianie' - Bieżący wiersz,
'Wyróżnianie pasujących nawiasów' - Parowanie Nawiasów.


Następnie zakładka 'Czcionki i kolory' gdzie wybieramy najodpowiedniejszy dla nas schemat kolorów. Osobiście najlepiej pracuje mi się z 'Oblivion' - ciemny, przejrzysty, nie męczy oczu. Opcjonalnie, jeżeli systemowa czcionka nam nie odpowiada, lub jest zbyt mała - modyfikujemy ją w zależności od naszych potrzeb i upodobań.


Zobaczmy jak teraz wygląda przykładowo otwarty plik z kodem css. Rezultat naszych zmian wygląda następująco:

Kolejnym etapem dostosowywania naszego gedita będzie włączenie odpowiednich rozszerzeń (wtyczek). Edycja --> Preferencje --> Wtyczki. Indywidualnie musimy dobrać sobie te, które najczęściej nam się przydadzą by uzyskać największy komfort pracy. Używam przykładowo:
Uzupełnianie nawiasów: dodaje automatycznie zamknięcie nawiasu/klamry

Uzupełnianie słów: jeżeli jakieś słowo użyliśmy już w dokumencie, podczas jego wpisywania wyświetlą się automatyczne sugestie.



Zapisywanie sesji: pozwala na zapisanie sesji i jej łatwe otwarcie po ponownym uruchomieniu. Czyli ostatnie pliki nad którymi pracowaliśmy, nie będziemy musieli otwierać oddzielnie.


Panel przeglądarki plików
: dodatkowy panel boczny z przeglądarką plików pod 'f9'



Wstawki - chyba najważniejszy dla mnie dodatek, umożliwiający wyświetlenie podręcznego menu z najpopularniejszymi składniami dla danego języka programowania. Oczywiście całość możemy wygodnie edytować/modyfikować dla naszych własnych późniejszych potrzeb. Aktywujemy ctrl + spacja.


Teraz wygodnie zasiąść możemy nad kolejnymi liniami kodu oszczędzając czas i siły twórcze.

Więcej na: projects.gnome.org/gedit/plugins.html
blog comments powered by Disqus